Atletism: Andreas Samuel Bucşă, medaliat cu bronz la lungime, la Europenele de juniori
Sportivul român Andreas Samuel Bucşă (CSM Călăraşi - CS Dinamo), antrenat de Virgil Costache, a cucerit medalia de bronz în proba de săritură în lungime, vineri seara, la Campionatele Europene de atletism pentru juniori de la Boras (Suedia), cu 7,53 metri.

Aurul a fost câştigat de francezul Jules Pommery (7,83 m), iar argintul a revenit elveţianului Jarod Biya (7,78 m).

Adela Stanciu (CSM Bucureşti) s-a calificat în finala probei de aruncare a ciocanului, după ce s-a clasat pe locul 9 în calificări (60,02 m). Finala este programată sâmbătă seara.

Alexandru Iconaru (LPS Brăila-CSM Oneşti, antrenor Fănel Ionescu) a prins şi el finala la 110 m garduri, cu al optulea şi ultimul timp din semifinale, 13 sec 79/100. Finala se va disputa sâmbătă seara.

Alin Anton (LPS Iaşi) a reuşit calificarea în semifinalele probei de 200 m, cu al 14-lea timp din serii, 21 sec 49/100. Semifinalele şi finala sunt programate sâmbătă.

Cristian Voicu a ocupat doar locul 14 în calificări la 800 m (1:52,86), Andreea Caracuda a fost a 16-a în serii la 100 mg (14 sec 03/100), iar Valentin Androne a încheiat pe locul 19 calificările la înălţime (2,05 m), toţi ratând accederea în faza următoare.

Sâmbătă vor evolua Alin Anton (200 m - semifinale, ora 12:10, ora României), Marian Petre şi Bogdan Cioacă vor lua startul în calificări la triplusalt (17:05), Daniela Vasile şi Georgeta Spiridon vor evolua în preliminarii la 3.000 m obstacole (18:10), Diana Ion va concura în finala la triplusalt (19:19), Adela Stanciu, la ciocan (19:44), iar Alexandru Iconaru, la 110 mg (20:31).

România participă cu 19 sportivi (12 la masculin, 7 la feminin) la Europenele de juniori de la Boras (18-21 iulie).