Bogdan Marişca a câştigat Raliul Iaşului
Autor: Alexandru Ichim
Bogdan Marişca a câştigat, sâmbătă, Raliul Iaşului, etapa a patra a Campionatului Naţional de Raliuri Betano.

Echipajul Bogdan Marişca/Sebastian Itu (Ford Fiesta R5) a fost cronometrat cu timpul de 01 h 08 min 03 sec 2/10, potrivit site-ului Federaţiei Române de Automobilism Sportiv. Pe locul secund s-a clasat echipajul Dan Gîrtofan/Tudor Mârza ( Skoda Fabia R5), la 43 sec 7/10, podiumul fiind completat de Norbert Maior/Francesca Maior (Peugeot 208 R2), la 02 min 43 sec 5/10, scrie Agerpres.

Simone Tempestini, accident

Liderul la zi al Campionatului Naţional, Simone Tempestini, a abandonat după un accident spectaculos petrecut în proba specială cu numărul cinci. Adrian Răspopa a abandonat şi el la finalul probei, din cauza unor defecţiuni tehnice. Printre cei care au abandonat s-a numărat şi Valentin Porcişteanu.

Simone Tempestini rămâne lider în clasamentul general al piloţilor, urmat de Dan Gîrtofan şi Norbert Maior. Penultima etapă a sezonului, Transilvania Rally, va avea loc pe 25 şi 26 septembrie.