Urmărește emisiunea live
CSM Bucureşti, învinsă de Metz, dar calificată în sferturile Ligii Campionilor
Autor: Eduard Pascu
Cristina Neagu, CSM Bucuresti - foto: @CSMBOfficial - FB
CSM Bucureşti, deja calificată în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin, a fost învinsă de formaţia franceză Metz Handball, cu scorul de 28-26 (14-13), duminică, în deplasare, în penultimul său meci din în Grupa principală 1 a competiţiei.

CSM Bucureşti a început destul de bine meciul şi a condus cu 2-1, 3-2 şi 4-3, după care echipa din Hexagon a preluat controlul jocului, desprinzându-se la patru goluri, 9-5, pentru ca la pauză scorul să fie de 14-13 pentru gazde.

Vicecampioana României a fost condusă permanent în partea secundă, chiar şi la şase goluri, 25-19, 26-20, dar în final Metz a câştigat cu 28-26.

Elizabeth Omoregie a marcat 5 goluri pentru CSM Bucureşti, Andrea Lekic 5, Cristina Neagu 4, Itana Grbic 4, Gabriela Perianu 3, Carmen Martin 2, Crina Pintea 2, Dragana Cvijic 1.

Pentru Metz au înscris Grace Zaadi Deuna 6 goluri, Jurswailly Luyciano 5, Laura Flippes 4, Orlane Kanor 3, Meline Nocandy 3, Marie Helene Sajka 3, Astride Ngouan 2, Louise Katharina Burgaard 1, Martine Smeets 1.

Au arbitrat portughezele Marta Sa şi Vania Sa, iar delegat EHF a fost austriacul Christian Kaschuetz.

Sâmbătă, Vipers Kristiansand a fost învinsă acasă de Rostov pe Don cu 32-29, iar FTC-Rail Cargo Hungariaa trecut de Team Esbjerg cu 26-25.

Metz Handball ocupă primul loc, cu 13 puncte, urmată de Rostov pe Don, 11 puncte, Team Esbjerg, 11 puncte, CSM Bucureşti, 9 puncte, Vipers Kristiansand, 5 puncte, FTC-Rail Cargo Hungaria, 5 puncte. Primele patru clasate s-au calificat în sferturile de finală.

În ultima etapă vor avea loc partidele Rostov pe Don - FTC-Rail Cargo Hungaria, CSM Bucureşti - Vipers Kristiansand, ambele pe 7 martie, şi Team Esbjerg - Metz Handball, pe 8 martie.