Europa League, primele echipe calificate din grupe
Autor: Sebastian Florea
Eintracht Frankfurt, Lazio şi Chelsea sunt primele echipe calificate din grupele Europa League.

Eintracht Frankfurt, Lazio şi Chelsea sunt primele trei echipe calificate în şaisprezecimile de finală ale Europa League după partidele jucate joi în etapa a patra a grupelor. Eintracht a învins-o pe Apollon Limassol cu scorul de 3-2 şi a bifat a patra victorie consecutivă. Lazio a dispus de Olympique Marseille, finalista din sezonul trecut, cu 2-1 şi a reuşit a treia victorie. Chelsea a înregistrat al patrulea succes în tot atâtea meciuri, 1-0 cu BATE Borisov, în deplasare.

Răzvan Marin a jucat 88 de minute la Standard Liege, care a fost învinsă cu 2-1 în deplasare de FC Krasnodar. Belgienii au deschis scorul, dar echipa gazdă a întors scorul în decurs de patru minute, în ultimul sfert de oră al întâlnirii.

PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, a fost învinsă de campioana Ungariei, Vidi FC, cu 1-0, la Szekesfehervar. Fundaşul Alin Toşca a jucat tot meciul la vicecampioana Greciei.

Rapid Viena şi Villarreal au terminat nedecis, 0-0, iar Andrei Ivan a evoluat tot meciul la echipa austriacă.

Rezultate Europa League:

Grupa D

Fenerbahce Istanbul - Anderlecht Bruxelles 2-0 Au marcat: Mathieu Valbuena 71, Michael Frey 74. Cartonaş roşu: Zakaria Bakkali (Anderlecht, 79).

Rapid Viena - Villarreal 0-0
Spartak Moscova - Glasgow Rangers 4-3 Au marcat: Lorenzo Melgarejo 22, Connor Goldson (autogol) 35, Luiz Adriano 58, Sofiane Hanni 59, respectiv Roman Eremenko (autogol) 5, Daniel Candeias 27, Glenn Middleton 41.
Clasament
1 Villarreal CF 6 pt.
2 Rangers 5 pt.
3 Spartak Moscova 5 pt.
4 Rapid Viena 4 pt.

Grupa H

Apollon Limassol - Eintracht Frankfurt 2-3 Au marcat: Emilio Jose Zelaya 71, 90 - penalty, respectiv Luka Jovic 17, Sebastien Haller 55, Mijat Gacinovic 58. Cartonaş roşu: Marc Stendera (Eintracht, 81).
Lazio Roma - Olympique Marseille 2-1 Au marcat: Marco Parolo 45, Joaquin Correa 55, respectiv Florian Thauvin 60.
Clasament
1 Eintracht Frankfurt 12 pt.
2 Lazio 9 pt.
3 Olympique Marseille 1 pt.
4 Apollon Limassol 1 pt.

Grupa I

KRC Genk - Beşiktaş Istanbul 1-1 Au marcat: Sander Berge 88, respectiv Ricardo Quaresma 16.
Malmo FF - Sarpsborg 1-1 Au marcat: Marcus Antonsson 67, respectiv Patrick Mortensen 63.
Clasament
1 KRC Genk 7 pt.
2 Sarpsborg 08 5 pt.
3 Malmo FF 5 pt.
4 Beşiktaş 4 pt.

Grupa J

Akhisarspor - Sevilla FC 2-3 Au marcat: Elvis Manu 52, Onur Ayik 78, respectiv Nolito 12, Luis Muriel 38, Ever Banega 87 - penalty. Cartonaş roşu: Sergi Gomez (Sevilla, 56). Guray Vural (Akhisarspor) a ratat un penalty în min. 58.
FC Krasnodar - Standard Liege 2-1 Au marcat: Magomed-Şapi Suleimanov 79, Wanderson 82, respectiv Mehdi Carcela-Gonzalez 19.
Clasament
1 Sevilla FC 9  pt.
2 FC Krasnodar  9 pt.
3 Standard Liege 6 pt.
4 Akhisar Belediyespor  0 pt.

Grupa K

FC Astana - Jablonec 2-1 Au marcat: Pedro Henrique 18, Evgheni Postnikov 88, respectiv Ivan Maewski (autogol) 40.
Dinamo Kiev - Rennes 3-1 Au marcat: Benjamin Verbic 13, Vitali Nikolenko 68, Nikola Shaparenko 72, respectiv Theoson Jordan Siebatcheu 89.