Urmărește emisiunea live
Formula 1: Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Spaniei
Autor: Alexandru Ichim
S-a stabilit cine a câștigat Marele Premiu al Spaniei la Formula 1.

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Spaniei la Formula 1, desfăşurat duminică pe circuitul de la Montmelo, în apropiere de Barcelona, obţinând astfel a patra sa victorie din acest sezon şi a 88-a din cariera sa, graţie căreia şi-a consolidat poziţia de lider al Campionatului Mondial.

Plecat din pole position, Hamilton a dominat cu autoritate cursa iberică, la finalul căreia a intrat în istorie, devenind pilotul cu cele mai multe podiumuri (156) în Marele Circ, unul în plus faţă de legendarul Michael Schumacher, care rămâne însă deţinătorul recordului de victorii în cea mai importantă competiţie automobilistică a planetei (91).

Olandezul Max Verstappen (Red Bull), învingător în urmă cu o săptămână în Grand Prix-ul aniversar de la Silverstone, s-a clasat de această dată pe poziţia secundă, la peste 24 de secunde de învingător, podiumul fiind completat de finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes), autorul celui mai rapid tur de pistă.

Monegascul Charles Leclerc (Ferrari) a fost constrâns să abandoneze la jumătatea cursei, din cauza unei probleme electrice, onoarea Scuderiei de la Maranello fiind salvată de germanul Sebastian Vettel, care a reuşit să se claseze pe poziţia a şaptea, scrie Agerpres.

Următoarea cursă din Campionatul Mondial de Formula 1 va avea loc pe 30 august în Belgia, pe circuitul de la Spa-Francorchamps.