Handbal feminin: Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a câştigat categoric în deplasare în Liga Naţională
Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a învins-o cu 34-23 (20-8) pe CSU Cluj-Napoca, duminică, în deplasare, la Turda, în etapa a patra a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Formaţia vâlceană a avut o primă repriză de excepţie, intrând la pauză cu un avans de 12 goluri.

Cele mai bune marcatoare de la campioane au fost Cristina Florică 7 goluri, Alexandra Badea 6, Asma Elghaoui 5 etc. Diana Lazăr, autoare a 7 goluri, a fost cea mai bună de la U.

În alt meci, CS Măgura Cisnădie a fost învinsă acasă de HC Dunărea Brăila cu 26-25 (16-17), printr-un gol înscris de Marina Dmitrovic în ultimul minut de joc. Dmitrovic, cu 11 goluri, şi Alina Czeczi, 7 goluri, au fost cele mai bune de la oaspete. Ada Moldovan a reuşit 10 goluri pentru Măgura.

SCM Râmnicu Vâlcea ocupă primul loc, cu 12 puncte, urmată de CSM Corona Braşov, 12 puncte, CSM Bucureşti, 9 puncte, SCM Gloria Buzău, 9 puncte, CS Minaur Baia Mare, 7 puncte, etc.