NHL - Prima eşec al sezonului pentru Colorado Avalanche
Autor: Sebastian Florea

Echipa Colorado Avalanche a suferit prima sa înfrângere în actuala ediţie a Ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheaţă (NHL), înclinându-se la limită, cu 2-3 după prelungiri, pe patinoarul formaţiei Pittsburgh Penguins, într-o partidă disputată miercuri seara.

"Pinguinii" s-au impus graţie golului marcat în cel de-al patrulea minut al prelungirilor de canadianul Brandon Tanev, aflat la prima sa reuşită pentru gruparea din Pittsburgh, cu care a semnat pe 1 iulie un contact pe şase ani, în valoare de 21 milioane dolari, conform site-ului nhl.com.

Într-un alt meci, Edmondon Oilers, liderul Conferinţei de Vest a NHL, a învins pe teren propriu, cu 6-3, formaţia Philadelphia Flyers, "petroliştii" obţinând a şasea victorie în şapte meciuri.