Urmărește emisiunea live
NHL - Victorie în deplasare pentru campioana St Louis Blues
Autor: Sebastian Florea

Echipa St Louis Blues, deţinătoarea Cupei Stanley, a învins în deplasare cu cu scorul de 5-4, după prelungiri, formaţia Detroit Red Wings, într-o partidă din Liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheaţă (NHL), disputată duminică seara.

Blues a marcat golul victoriei în cel de-al doilea minut al prelungirilor, prin David Perron. Gruparea din Detroit a suferit cu această ocazie a opta înfrângere consecutivă.

Într-un alt meci, vicecampioana Boston Bruins s-a impus cu scorul de 7-4 în faţa formaţiei New York Rangers. Eroul acestei întâlniri a fost canadianul Patrice Bergeron, autorul unui hat-trick pentru învingători.

Acesta a fost al 2.000-a meci din sezonul regulat al NHL disputat de Rangers în actuala arenă Madison Square Garden din New York, inaugurată în 1968.