Rezultat final Patricia Țig - Elena Rybakina, finala turneului de la București
Autor: Eduard Pascu
Tenis
Tenis
Patricia Țig se află la o victorie distanță de performanța carierei, după ce a ajuns în finala turneului de la București. După un meci de o oră și cinci minute jucătoarea din Kazahstan s-a impus clar cu scorul de 2-0 (2-6; 0-6) în fața Patriciei Țig.

De când a început turnelului de la București, Patricia Țig, în vârstă de 24 de ani, a evoluat fără greșeală. Din cele șapte victorii la rând două s-au încheiat cu scorul de 2-1 iar cinci cu scorul de 2-0, chiar dacă a fost nevoită să joace și două meciuri într-o zi. După ce a urcat în urmă cu câțiva ani până în Top 100 mondial, Patricia Ţig s-a accidentat, apoi a luat pauză. Prin urmare, în prezent, nu figurează în clasamentul WTA. Ar putea intra în top 200 mondial dacă va câștiga trofeul la București.

De cealaltă parte, jucătoarea din Kazahstan, Elena Rybakina, în vârstă de 20 de ani, ocupă locul 106 în clasamentul WTA. Jucătoarea a disputat patru meciuri în turnelul de la București, toate încheiate cu scor de 2-0 la seturi în favoarea Elenei Rybakina.

Rybakina și-a mai adjudecat un game. 0-3

Rybakina deja este pe cai mari. A câștigat încă un game. Conduce cu 4-0 în setul 2

Patricia Țig dă semne de oboseală. Este foarte cald la București. Termometrele arată în plin soare 35 de grade

Rybakina își adjudecă încă un game pe serviciul Patriciei Țig 5-0