PSG, eșec acasă cu Monaco după ce învinsese Barcelona cu 4-1
Autor: Neagoe Narcis-Florentin
AS Monaco s-a impus cu 2-0, în deplasare
AS Monaco i-a provocat al doilea eșec lui Mauricio Pochettino ca antrenor la Paris Saint-Germain, în Ligue 1.

Conform BBC Sport, Sofiane Diop a deschis scorul în minutul 6, pe Parc des Princes, dintr-o centrare a lui Ruben Aguilar. Guillermo Maripan a dublat avantajul formației monegasce în a doua repriză. Scorul final a fost PSG - AS Monaco 0-2. PSG venea după o victorie fabuloasă cu FC Barcelona, în deplasare, asigurându-și în proporție de 90% un loc în sferturile de finală ale UEFA Champions League.

Un singur șut pe poartă a reușit PSG pe propriul teren, rămânând pe locul 3 în Ligue 1, cu 54 de puncte. 52 de puncte a adunat AS Monaco, clasându-se pe locul 4. În vârful clasamentului se află OSC Lille, cu 58 de puncte, urmată de Olympique Lyon, cu 55 de puncte.