Tenis: Irina Bara, în optimile turneului ITF de la Saint-Malo (Franţa)
Autor: Florin Răvdan
Jucătoarea română de tenis Irina Bara s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului ITF de la Saint-Malo (Franţa), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a trecut cu 7-5, 6-3 de germanca Tamara Korpatsch, a patra favorită.

Bara (24 ani, 194 WTA) a reuşit să se impună după o oră şi 57 de minute, meciul fiind întrerupt marţi la scorul de 4-2 în favoarea româncei în setul secund. Korpatsch (24 ani, 142 WTA) câştigase primul duel cu Bara, în 2016, la Lenzerheide (Elveţia, 25.000 dolari), cu 6-2, 7-6 (2), în sferturile de finală. În optimi, Irina Bara o va înfrunta pe slovaca Rebecca Sramkova (22 ani, 175 WTA). Aceasta s-a impus în ambele confruntări anterioare cu Bara, în 2013 la Budapesta (25.000 dolari), cu 6-2, 4-6, 6-1, în calificări, iar anul acesta, la Torun (Polonia, 60.000 dolari), Bara a abandonat la 6-4, 4-3 pentru adversară, în semifinale.