Tenis: Juniorul Nicholas David Ionel a câştigat primul său titlu ITF din carieră
Juniorul român Nicholas David Ionel (17 ani) a câştigat, duminică, primul său titlu ITF din carieră, în turneul de tenis de la Braşov, dotat cu premii totale de 15.000 de dolari, după ce l-a învins în finală pe ucraineanul Oleksi Krutîh, cu 7-5, 6-4.

Nicholas David Ionel mai jucase o finală ITF la dublu până acum. Tenismanul român a atins semifinalele probei de dublu anul acesta la US Open în competiţia juniorilor.

Ionel (1.179 ATP) s-a impus în finală în faţa unui adversar de 19 ani, mai bine clasat în clasamentul ATP - locul 844.

Românul şi-a luat revanşa în faţa ucraineanului, care câştiga anul trecut cu 6-3, 6-3 în sferturile turneului de juniori de la Mediaş.