Turneu Seul. Begu - Radwanska, meci fantastic reușit de Irina
Autor: Darius Muresan
Irina Begu
Irina Begu
Irina Begu (55 WTA) a învins-o pe Agnieszka Radwanska (60 WTA), scor 6-4, 6-3, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Seul.

Astăzi, la a treia înfruntare directă, a reușit prima victorie în fața polonezei Agnieszka Radwanska. Partida a fost una tipică circuitului feminin, cu nu mai puțin de 10 break-uri și o mulțime de răsturnări de situație. Irina a început perfect partida, desprinzându-se rapid la 4-1, în ciuda celor 5 duble greșeli din primul set, informează GSP. Fără a avea procentaje excelente pe serviciu, Irina a fost agresivă pe retur și a profitat de mingile slabe venite din partea polonezei.

Setul 2 părea să aibă o desfășurarea diametral opusă. Radwanska s-a detașat la 3-1, dar din acel moment a urmat o serie extraordinară a Irinei Begu. Jucătoarea de pe poziția 55 WTA și-a adjudecat toate game-urile rămase, impunându-se după două ore fără un minut de joc, scor 6-4, 6-3, mai scrie sursa citată.