Turul României 2018. Olandezul Peter Schultinga câştigat etapa I
Autor: Mihai Ciobanu
Ciclism
Ciclism
Ciclistul olandez Peter Schulting (Monkey Town) a câştigat miercuri etapa I din ediţia 2018 a Turului României, desfăşurată pe distanţa de 154,7 km, pe traseul Alba Iulia - Vingard - Draşov - Doştat - Păuca - Roşia de Secaş - Blaj - Şeica Mică - Şeica Mare - Slimnic - Ocna Sibiului - Sibiu.

Peter Schulting a fost cronometrat în 3 h 51 min 34 sec. Locul 2 i-a revenit elveţianului Simon Pellaud (Team Illuminate), la 15 secunde de învingător, iar pe ultima treaptă a podiumului a fost Onur Balkan (echipa naţională a Turciei), la 17 secunde de Schulting. Tot la 17 secunde de câştigător a încheiat ocupantul poziţiei a 4-a, italianul Mattia Bais (Cycling Team Friuli), iar al cincilea a fost polonezul Mateusz Grabis (Voster ATS Team), la 18 secunde de primul loc.

Dintre cicliştii români, cel mai bine s-a clasat Emil Dima (MsTina-Focus), pe poziţia a 8-a, la 23 de secunde de Schulting. Cu acelaşi timp a încheiat Serghei Ţvetcov (echipa naţională a României), care a ocupat locul 10.

Schulting este atât purtătorul tricoului galben, acordat liderului în clasamentul general, cât şi al celui roşu, pentru cel mai bun căţărător

Circa 100 de ciclişti au luat miercuri startul, la Alba Iulia, în Turul României, competiţie ajunsă la cea de-a 51-a ediţie şi reluată după cinci ani de pauză, "Mica Buclă" urmând să se încheie duminică în Bucureşti.

Câte echipe s-au înscris

La actuala ediţie a Turului României s-au înscris circa 100 de sportivi reprezentând 4 echipe naţionale, 11 echipe continentale şi 4 de club - România, Moldova, Turcia, Belarus; Team Novak (România), MsTina-Focus (România), Team Illuminate (SUA), Monkey Town (Olanda), Trevigiani Phonix-Hemus 1896 (Bulgaria), Kobanya Cycling Team (Ungaria), Massi-Kuwait (Kuweit), Pannon Cycling Team (Ungaria), Voster ATS Team (Polonia), Apple Team (Kazahstan), Lvov Cycling Team (Ucraina); Steaua Bucureşti (România), UVT Devron West Cycling Team Timişoara (România), Cycling Team Friuli (Italia), Novo Nordisk Development Team (SUA).

Joi va avea loc etapa a II-a (162,8 km) având următorul traseu: Sibiu - Bradu - Avrig - Făgăraş - Codlea - Ghimbav - Cristian - Râşnov - Poiana Braşov - Braşov.